ССМ најави генерален штрајк на 22 јуни ако дотогаш Владата не ги исполни сите барања

Од:

Ако нема исполнување на сите барања заклучно со 21 јуни јавниот сектор ќе стапи во генерален штрајк објави претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија Дарко Димовски.

dobivaj vesti na viber

ССМ бара потпишување на општиот колективен договор каде што ќе се утврди линерално зголемување на платата од 2.806 денари за сите работници во јавниот сектор и враќање на изгубеното право на регрес во 2023 година во износ од 30 до 100 проценти од просечната плата во државата.

„Бараме итно зголемување на платите. Ценовните шокови и двоцифрената инфлација ни даваат право да бараме усогласување на платите веднаш, бидејќи веќе не се издржува“, изјави Димовски.

„Да не мешаме бабаи и жаби, тогаш баравме минимална плата која беше неопходна за справување со овие кризи“ рече Димовски одговрајќи на прашање околу задоволството од социјалниот дијалог со Владата изразено неодамна.

Тој објаснува дека со постигнатиот договор за минимална плата во приватниот сектор им се отворила вратата за усогласување според закон со неа и останатите плати.

Вакавата одлука на ССМ доаѓа по вчерашниот неуспешен обид за преговори со Владата. Пред ребалансот на буџетот синдикалците добија уверување дека ќе има по 2.800 денари зголемување на платите, но, велат, во предлог ребалансот таква ставка нема.

Би можело да ве интересира

ССМ обвинува: Автобуси на ЈСП биле криени во пречистителната станица Волково

Катерина Павлова-Николовска

ССМ: Директорот на Водовод продолжува со своето шерифско однесување, незаконски му даде отказ на претседателот на Син­дикатот

Ана Ололовска

Митовски: Документот што го покажа ССМ е доказ во судска постапка и објавувањето е кривично дело

Катерина Павлова-Николовска

ССМ најавува штрајк во „Водовод и канализација“, одлуката ќе биде потврдена в среда

Катерина Павлова-Николовска

Вработените во скопски „Водовод“ ќе штрајкуваат ако Арсовска за три дена не го разреши директорот Митовски

Катерина Павлова-Николовска

Инфлација од 18,7 проценти, три минимални плати се потребни за основната потрошувачка кошничка пресмета ССМ

Катерина Павлова-Николовска