ССК договара зајакнување на соработката со турски бизнисмени

Од:

Градежништвото, текстилната и кондиторската индустрија во Македонија се со најголеми можности за инвестиции  од турски бизнисмени и за поголема соработка.

Тоа е констатирано на средбите на  раководствата на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) со турски конфедерации и асоцијации на бизнисмени,  реализирани  во тек на престојот на  83. меѓународен саем во Измир.

Претседателот на ССК Данела Арсовска потпиша меморандуми за соработка со претседателот на Конфедерацијата на бизнисмените и индустријалците на Турција – ТУСКОН, Ризанур Мерал и со претседателот на Асоцијацијата на бизнисмени ТУМСИАД, Измир, Мехмед Цејлан.

– На бизнис средбата помеѓу ССК и делегацијата на ТУСКОН, најмоќната бизнис организација во Турција со претставништва ширум светот, беше истакнато дека најголем интерес за инвестиции и зацврстување на македонско-турската соработка постои во секторот градежништво. За таа цел, во октомври годинава се очекува бизнисмени од Турција да ја посетат нашата земја, а во ноември нашите компании ќе имаат можност да се претстават на бизнис форум во Измир, Турција, соопшти денеска Сојузот на стопанските комори на Македонија.

На средбата со бизнисмените од ТУМСИАД, пак, се разговарало за можностите за соработка помеѓу македонските и компаниите од Турција, во текстилната и кондиторската индустрија.  Во тек на престојот на делегацијата на ССК во Измир треба да биде потпишан меморандум за соработка и со Асоцијацијата на млади бизнисмени на Турција, ТУГИАД.

Би можело да ве интересира

ССК: Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за претпријатијата

Ана Ололовска

Хоџа спроти ставот на ССК: Минималната плата од 18.000 денари има за цел подигање и проширување на работничките права

Ана Ололовска

ССК: Зголемувањето на платите треба да е последица на функционални пазарни механизми, не на политички популизам

Ана Ололовска

Трајан Ангелоски е нов претседател на Сојузот на стопански комори на Македонија

А1он

Сојуз на стопански комори на Македонија: Итно да се преземат чекори за справување со енергетската криза

А1он

ССК: Новите марки за заштита од Ковид се неспроведливи, треба да се прецизираат

Ана Ололовска

Leave a Comment

four × 2 =