Средба на министрите за финанси на Г20 почнува во Мексико

Од:

Претставници на Групата 20 најразвиени земји во светот и економии во забрзан раст, денеска ќе се сретнат во Сјудад Мексико за да разговараат за решенијата за глобалните економски проблеми, да го зајакнат притисокот на членките на еврозоната и да ја стават под контрола должничката криза со која се соочуваат.

Министрите за финансии и гувернерите на централните банки од земјите на Г20 ќе го почнат дводневниот состанок во Мексико, во време кога проблемите во Грција продолжуваат да ја потресуваат еврозоната, додека Шпанија сите ги држи во неизвесност со одложување на идејата за пакетот помош.

Иако фискалната ситуација во САД исто така е причина за загриженост, претставниците не очекуваат напредок по тоа прашање пред претседателските избори во најголемата национална економија на светот, што ќе се одржат во вторник.

Новиот состанок доаѓа по јунскиот самит во пацифичкото одморалиште Лос Кабос, кога лидерите на Г-20 порачаа дека се подготвени да ги усогласат „фискалните акции“ за да ја поттикнат домашната побарувачка во случај на влошување на економските услови.

Би можело да ве интересира

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор – отворање на кластерите, по уставните измени

Горан Наумовски

Борел: Со менување на Уставот нема да се загуби македонскиот идентитет

Орце Костов

Борел доаѓа во Скопје со порака до македонската влада: корупцијата сериозно го „минира“ условениот датум на преговорите

Петар Клинчарски

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за уште шест месеци

Бајден и Фон дер Лајен: „Ние сме пообединети од кога било“

Ана Ололовска