Србија повторно се задолжува: Овој пат 340 милиони евра

Од:

Србија ќе издава долгорочни државни хартии од вредност во вкупна вредност од 340 милиони евра, објави денеска Нова економија, повикувајќи се на одлуките на Владата до кои имала пристап и наведува дека обврзниците ќе се продаваат со директно преговарање со квалификуван инвеститор.

dobivaj vesti na viber

Причина за новото задолжување е финансирањето на буџетскиот дефицит, рефинансирањето на достасаните обврски по основ на јавниот долг, како и финансирањето на тековната ликвидност и стекнувањето финансиски средства, се наведува во одлуките на кои се повикува Нова економија.

Обврзниците ќе бидат издадени на 23 август годинава, а се поделени во две емисии.

Првата група обврзници со вкупна вредност од 250 милиони евра доспева во август 2025 година. Втората група, вредна 90 милиони евра, доспева во август 2026 година.

 

Би можело да ве интересира

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пленковиќ и одговори на Србија: Сега станав главен усташ

А1он

Претставник на ЕУ: Србија во Прага треба да објасни зошто не воведува санкции против Русија

Ана Ололовска

Брнабиќ повика да се заштеди струја: Бев со ролка во Владата

А1он

Најпознатите српски старлети вмешани во милионска измама: Рекламирале измамници кои оштетиле повеќе од 1.000 луѓе на лажно обложување

Горан Наумовски

Вучиќ: Ни претстои потежок период од оној во деведесеттите

А1он