СНБ потроши рекордни 90 милијарди франци за слабеење на домашната валута

Од:

Швајцарската централна банка (СНБ) во првите шест месеци од годинава потрошила рекордни 90 милијарди франци (83,3 милијарди евра) за интервенции на берзите, со цел да го забави јакнењето на домашната валута во време на пандемијата на Ковид-19, покажуваат податоците на Банката.

Износот ги надминува и вкупните интервенции на СНБ на девизните пазари во претходните три години.

Франкот обично зајакнува во време на кризи, бидејќи голем број инвеститори го сметаат за безбедна валута, во која често го насочуваат капиталот во вакви неизвесни периоди.

Меѓутоа, силниот франк е опасен за швајцарскиот извоз и туризам, како и за растот на економијата, бидејќи поради него швајцарските производи и услуги поскапуваат во странство.

Би можело да ве интересира

„Свисмедик“: 91-годишниот пациент од Луцерн не починал поради примената вакцина

Жарко Настоски

Британски туристи избегаа од карантин во Швајцарија

Ана Ололовска

Швајцарија во потрага по патници од Британија кои пристигнале изминатава недела

Жарко Настоски

Македонски печалбари ја блокираа амбасадата во Берн – во редици чекаат за патен лист со кој би дошле дома за празниците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Швајцарија: Парламентот одобри брак за сите

Ана Ололовска

Швајцарскиот кризен штаб бара строги мерки и полициски час

Жарко Настоски