„Slow Wine салон 2021“ денеска и утре во Битола

Од:

Во Битола денеска и утре ќе се одржи настанот „Slow Wine салон 2021“, што има за цел да ги презентира и промовира производителите на вино, кои ќе ги презентираат нивните вински приказни и ќе понудат дегустација на вина.

Ова е трето издание на „Slow Wine салон“, на кое учество ќе земат над 30 производители, пет дестилерии и десет производители на деликатесни производи, што ќе бидат понудени за дегустација.

Винскиот салон денеска ќе се одржи во Киното Манаки, додека утре Офицерскиот дом Битола првпат ширум ќе ги отвори вратите за сите кои го негуваат култот кон виното, производители и љубители на овој божествен пијалак и ќе се претвори во своевиден „храм на виното“.

–Придонесот на „Слоу Фуд“ во развојот на винската култура преку поддршка, едукација и промоција на малите семејни винарии, кои како нов бран надоаѓаат на винската сцена е од врвно значење во промоцијата на локалното поднебје, зачувувањето на локалниот биодиверзитет во лозјата, традиционалните техники на производство на вино и зачувувањето на животната средина. Настанот е можност да им се даде видливост на младите винари, малите винарии и нивните уникатни вина, велат организаторите на настанот.

Би можело да ве интересира

За празникот на лозарите и винарите „Тиквеш“ го претстави првото вино од сертифицирано органско грозје

Ана Ололовска

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Николовски: Историска поддршка за малите винарии, прифатено 61 барање за грантот до 10.000 евра

Ана Ололовска

Македонија на српскиот пазар се перципира како една од земјите каде се произведува најдобро вино, покажува истражувањето на АСИПИ

А1он