Словенија: Трговците против новиот закон со кој продавниците нема да работат во недела

Од:

Словенечките трговци се сè погласни во противењето на предлог законот што предвидува недела да биде неработен ден за сите продавници, јавуваат локалните медиуми.

Покрај здруженијата на трговците, сега и сопствениците на помалите продавници велат дека не го поддржуваат ваквото решение.

Сопствениците на продавниците за сувенири сметаат дека ако им биде забрането да работат во недела, тоа ќе биде голем удар за нивниот бизнис. Дел од нив велат дека најголемиот промет го имаат за време на викендите, а ако не можат тогаш да работат, ќе бидат принудени да ги затворат продавниците.

Поради овие причини тие бараат да бидат изземени од предлог-законот и да можат и понатаму да работат за време на викендите кога концентрацијата на туристи е најголема.

Инаку, овој Закон е веќе во собраниска процедура, а и власта и опозицијата најавија дека ќе го поддржат.

Би можело да ве интересира

Средношколец планирал масакр во Словенија, нарачал оружје од Америка

Жарко Настоски

Словенија ги отстранува контролните пунктови кон Австрија и Италија

Ана Ололовска

Словенечката влада до граѓаните: Не патувајте никаде, посебно не во Хрватска

Жарко Настоски

Словенија, Хрватска и Италија потпишаа изјава за заштита на Јадранско Море

Ана Ололовска

Јурова: Загрижена сум за Словенија, Јанша не ја сфаќа сериозно репутацијата на земјата

Ана Ололовска

Словенија: Залудно се расправаме за „нон-пејперот“ за Западен Балкан

Жарко Настоски