Скопје од утре без парно греење?

Од:

Дали  скопјани ќе се смрзуваат? Од утре постои закана радијаторите да останат студени.

Макпетрол денеска соопшти дека од утре ќе ја прекине испораката на мазут и природен гас кон компанијата „Производство на топлина“ поради неисплатен долг од 105 милиони денари.

„Производство на топлина” ДООЕЛ – Скопје , инаку е е фирма ќерка на „Топлификација”, управувана од групацијата кон којашто припаѓа А.Д. „ТЕ-ТО” Скопје.

„За можните последици по снабдувањето на граѓаните и стопанските субјекти со топлинска енергија ,,Макпетрол” АД Скопје нема да сноси никаква одговорност, бидејќи потегот е изнуден заради заштита на интересите на акционерите на Макпетрол АД Скопје“, стои  во соопштението.

За ново настанатата  состојба, Макпетрол ја известил и Владата на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното

Катерина Павлова-Николовска

Парното греење ќе се нормализира во текот на вечерта најавуваат од ЕСМ

Владата го продолжи рокот за постоење на кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

А1он

Цената на топлинската енергија утврдена согласно берзанските цени на природниот гас, сметките ќе останат исти

А1он

Пониски сметки за граѓаните кои имале послабо греење или студени радијатори порачуваат од Регулаторна

Катерина Павлова-Николовска

ЕСМ го презеде управувањето со БЕГ и Топлана Скопје Север

Ана Ололовска

1 comment

James T Kirk 27/11/2012 - 15:24 at 15:24

Владата ќе се погрижи за Скопје да има парно.

Reply

Leave a Comment

nineteen − 13 =