Скенирани близу три милиони фискални сметки, повратот на ДДВ кон граѓаните 25,3 милиони денари

Од:

Сто и четириесет илјади граѓани досега ја имаат преземено апликацијата МојДДВ, скенирани се вкупно 2.993.788 фискални сметки, остварен е промет од 1.572.173.704 денари, а повратот од 15 отсто од пресметаниот ДДВ изнесува 25.368.380 денари, соопшти Управата за јавни приходи.

Мерката за поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ, почна да се применува од 1 јули 2019 година, а УЈП изразува задоволство од досегашната реализација на мерката како и од ефектите што се во насока на намалување на сивата економија.

Управата за јавни приходи ја известува јавноста дека граѓаните кои не се во можност да ја користат апликацијата „МојДДВ“ на своите телефони, може да ги користат услугите што ги нуди УЈП во сите свои организациски единици каде фискалните сметки може да се скенираат на киоск апарати, баркод читачи, како и паметни телефони на кои е инсталирана апликацијата „МојДДВ“.

Во Управата за јавни приходи граѓаните, како што стои во соопштението, пријавуваат нерегуларности и се почесто инсистираат да им бидат издадени фискални сметки.

Би можело да ве интересира

Царовска и Лукаревска се сретнаа со Организацијата за работодавачи, Кластерот за текстил и ГО

Драган Поповски

Почнува исплатата на повратот на ДДВ, граѓаните што скенирале ќе добијат 3,871 милиони евра

Ана Ололовска

Вработен во УЈП Тетово приведен поради примање поткуп

Драган Поповски

„МојДДВ #МојаНаграда“: Првите 15 најсреќни граѓани добија по 100.000 денари

Предраг Петровиќ

До 15 јануари регистрација и дерегистрација на ДДВ обврзници

Ана Ололовска

Во второто тримесечје скенирани близу 29 милиони фискални сметки, исплатата на поврат на ДДВ во февруари