Синиша Спасов ќе раководи со МЕПСО

Од:

Дипломираниот машински инженер Синиша Спасов ќе раководи со државниот електропреносен ситем МЕПСО, се додека Владата не најде директор за државната компанија, соопштија од МЕПСО.

„Надзорниот одбор на МЕПСО го избра Спасов за претседавач на Управниот одбор на компанијата“, стои во соопштението.

Спасов е избран на оваа функција, откако директорот на МЕПСО, Дејан Бошковски беше назначен за генерален директор на државната компанија ЕЛЕМ, функција од која се повлече Влатко Чингоски.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Стабилен и сигурен електроенергетски преносен систем без технички загуби, со новиот далекувод во Овче поле

Ана Ололовска

МЕПСО: Изјавата на претседателот на македонско–бугарската комора, Кирил Лазаров е тенденциозна и апсолутно неточна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пуштен е во употреба 110 кV далекувод „ТС Штип-ТС Овче поле“

Ана Ололовска

Формирана работна група која треба да открие зошто Скопје остана без струја во неделата

А1он

МЕПСО: Компанијата во континуитет е предмет на неосновани напади од ВМРО-ДПМНЕ, партијата веднаш да се извини

Ана Ололовска

Почна изградбата на далекуводот за поврзување на електропреносните системи на Македонија и на Албанија