Сименс отпушта уште 2.700 работници

Од:

Германскиот производител на индустриска опрема Сименс објави дека ќе укине 2.700 работни места од одделите за производство на електрична енергија, од кои 1.400 во Германија.

Отпуштањата, како што е наведено од компанијата, ќе траат неколку години. Претставништвата на Сименс во Берлин и баварскиот град Ерланген ќе бидат најмногу погодени од отказите.

Членка на управата на Сименс, Лиза Дејвис, изјави дека „овие мерки ќе им помогнат да се создадат повеќе можности за раст“.

Најновите откази во Сименс доаѓаат по објавувањето минатиот месец за отпуштање 10.400 работници од клучните бизниси. Компанијата планира да ги намали трошоците за 2,2 милијарди евра до 2023 година.

Би можело да ве интересира

Меркел побара Ердоган веднаш да ја запре офанзивата во Сирија

Татјана Ташкова

Германија забрани извоз на оружје во Турција

Меркел утре ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Татјана Ташкова

Меркел: Нема толеранција за омразата

Германските војници на Мали лути на министерката за одбрана поради одложениот лет за дома

Ана Ололовска

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Ана Ололовска