Швајцарската национална банка со рекордни загуби во 2022 година

Од:

Швајцарската национална банка (СНБ) ја затвори 2022 година со загуба од 132 милијарди швајцарски франци (133,8 милијарди евра), најголема во нејзината 115-годишна историја. За споредба, во 2021 година СНБ оствари профит од 26 милијарди франци.

СНБ годишната загуба ја припишува на падот на вредноста на портфолиото на акции и обврзници, поврзан со падот на цените на пазарите на акции и хартии од вредност, во услови на пазарна слабост поради зголемувањето на каматните стапки. Меѓу негативните влијанија се издвојува зајакнувањето на домашната валута.

Прелиминарните податоци покажуваат годишна загуба речиси шестпати поголема од претходниот рекорд, забележан во 2015 година кога достигна 23 милијарди франци. За споредба, таа сума е за малку над вредноста на бруто домашниот производ (БДП) на Мароко.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Сисли: Швајцарската војска сака да потроши 50 милијарди франци до 2030 година

Швајцарскиот суд одлучи: Полицајците не се виновни за смртта на уапсениот, роднините на жртвата извикуваа „срам“ и „скандал“

Горан Наумовски

После пет години од убиството: Шестмина полицајци обвинети за смртта на еден Афроамериканец

Горан Наумовски

Ученик е убиен на пат кон својот дом: Жена го избоде до смрт, мотивот на ова злосторство остана тајна

Горан Наумовски

Србин во Швајцарија е осуден дека 140 пати ја силувал својата ќерка

Два воза излетаа од шините во Швајцарија, неколкумина повредени