Швајцарија очекува пад на БДП од 6,7 проценти

Од:

Швајцарската Влада предвидува пад на нејзиниот БДП од 6,7 отсто за оваа година, наведувајќи дека рецесијата, предизвикана од пандемијата на коронавирусот, ќе биде полоша отколку што се стравуваше во март.

Државниот секретаријат за економски работи на Швајцарија (СЕЦО), објави ревидирана прогноза од март, според која се проценува дека економијата, предводена од извоз, би требало да порасне за 5,2 проценти следната година.

Во мартовските проекции се проценуваше дека стопанскиот пад во оваа година ќе изнесува 1,5 отсто, по што следната година ќе забележи пораст од 3,3 проценти.

Доколку најновата прогноза се оствари, тао би бик најлошиот пад на швајцарската економија од 1975 година.

Би можело да ве интересира

Две лица загинаа во престрелка во Швајцарија

Снежно невреме во Германија и Швајцарија

Горан Наумовски

Сисли: Швајцарската војска сака да потроши 50 милијарди франци до 2030 година

Швајцарскиот суд одлучи: Полицајците не се виновни за смртта на уапсениот, роднините на жртвата извикуваа „срам“ и „скандал“

Горан Наумовски

После пет години од убиството: Шестмина полицајци обвинети за смртта на еден Афроамериканец

Горан Наумовски

Ученик е убиен на пат кон својот дом: Жена го избоде до смрт, мотивот на ова злосторство остана тајна

Горан Наумовски