Штрајк на вработени во холандските железници, бараат повисоки плати

Од:

Вработени во холандските железници денеска штрајкуваат во западниот, најнаселениот дел на земјата и бараат повисоки плати поради високата инфлација.

dobivaj vesti na viber

Железничкиот оператор НС соопшти дека тоа значи оти услугите ќе бидат прекинати и во други делови на Холандија, вклучувајќи меѓународни линии до Белгија.

„Користете друг превоз или одложете го своето патување. Нема да сообраќа ниту еден заменски автобус“, пишува на веб страницата.

Станува збор за 24-часовен штрајк втор во три дена, по оној во средата во северниот дел на земјата.

Синдикати протестираат поради прекинати преговори со управата за колективен договор, каде се бараа повисоки плати.

Потрошувачките цени во Холандија би требало да пораснат за 9,9 отсто во 2022 година. Раст од 4,3 проценти се предвидува следната година.

Во план се уште три 24-часовни штрајкови. В понеделник во северозападниот дел, во вторник во централниот, а в среда во југоисточна Холандија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Холандија е подготвена да и ги подари своите авиони Ф-16 на Бугарија

А1он

Холандија му забрани на теоретичарот на заговори Дејвид Ајк влез во земјата и во Шенген-зоната

Кина обвинета за поставување „полициски станици“ во Холандија

А1он

Холандскиот Парламент поддржа предлог за трибунал за Украина

Холандската Влада: Ќе бидат усмртени уште 300.000 пилиња заразени со птичји грип

А1он

Холандија ќе потроши милијарди евра за воени набавки

Ана Ололовска