Шпанија со план за инвестиции од 150 милијарди евра за закрепнување на економијата

Од:

Шпанската Влада разработува инвестициски план за 150 милијарди евра, кој ќе биде финансиран од фондови на ЕУ.

– Целта е да и помогнеме на економијата на земјата да закрепне по пандемијата на коронавирусот, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

Се работи за државен инвестициски план, кој ќе ги мобилизира и приватните ресурси, прецизира Санчез.

Откако ќе биде разработен, Шпанија ќе го претстави својот план за финансирање во Брисел.

Би можело да ве интересира

Во Шпанија вкупно над 300.000 заразени со коронавирус, ширум земјата има 500 жаришта

А1он

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ја напушта земјата по обвинувањата за корупција

А1он

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Ана Ололовска

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

Ана Ололовска