Шкријељ: Со СДСМ има континуиран раст на пензиите, за една година покачување од 16%

Од:

СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство што ги предводи продолжува со вистинска грижа за сите категории граѓани. И во време на светска економска криза, преку одговорен пристап и инклузивен процес обезбедивме средства за рекордно зголемување на пензиите. Околу 330.000 пензионери добиваат покачување од 6,8 отсто на пензиите. Во практика тоа значи дека оној кој добива просечна пензија од околу 17.000 денари, сега има покачување од околу 1.200 денари, изјави на денешната прес-конференција, Санела Шкријељ, пратеничка.

dobivaj vesti na viber

Таа додаде дека ваквото покачување се должи на новата методологија на усогласување на пензиите, договорена заедно со пензионерските здруженија. Согласно овој модел процентот на покачување е збир од 50 отсто од порастот на трошоците на живот и 50 отсто од растот на просечната плата.

Годинава ова е второ покачување на пензиите, откако во март тие беа зголемени за 2,9 отсто, што значи дека во период од само шест месеци имаме вкупно околу 10 отсто зголемување на пензиите.

Шкријељ истакна дека следното покачување на пензиите според Законот е во март 2023 година. Имајќи ги предвид сите тенденции се очекува дека и тоа покачување ќе изнесува некаде над шест отсто. Тоа ќе значи покачување на пензиите од 16 отсто во период од само една година, односно од март 2022 до март 2023 година.

Ова е показател за одговорниот пристап на Владата и парламентарното мнозинство предводени од СДСМ, кои во време на светска економска криза се посветени на обезбедување подобар живот за сите граѓани. Грижата продолжува, нашите највозрасни сограѓани, кои ја граделе оваа земја, заслужуваат да имаат достоинствена старост, изјави Шкријељ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски е во заложништво, секое утро проверува што кажал Апасиев

Белимов: Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ предизвика колапс на јавниот превоз и хаос во град Скопје

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

(ВИДЕО) Каевски: 2023 е година на повисоки плати и пензии и забрзан еконоски раст

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски нема план и нема став, Апасиев го зема во заложништво

Ана Ололовска

Лукаревска од Пробиштип: 2023 е година на економска пресвртница, грижата за сите продолжува

Ана Ололовска