Шести економски форум на БиХ, главен фокус на целите за одржлив развој

Од:

Шестиот економски форум на Босна и Херцеговина започнува денеска во Сараево со главен фокус на целите за одржлив развој како трансформатор на општествените промени со посебен акцент на предизвиците со кои се соочува регионот и земјите во развој како БиХ и Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

Главниот говорник на Форумот во 2022 година е Исмаил Серагелдин, потпретседател на Меѓународниот центар Низами Ганџави и поранешен потпретседател на Светска банка (1992-2000).

Економскиот форум на Босна и Херцеговина 2022 година ќе го отворат деканот на Економскиот факултет во Сараево Јасмина Селимовиќ, претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина Шефик Џаферовиќ и премиерот на Кантонот Сараево Един Форто.

Програмата на Економскиот форум БиХ 2022 година е конципирана во две панел сесии. Темата на првата сесија е „Глобални предизвици и Западен Балкан: отпорност, рестарт и редизајнирање на одржлив развој“, додека втората сесија е насловена „Мобилизирање зелено финансирање за обнова и забрзување напредок на цели за одржлив развој“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Повеќе од 95.000 граѓани се откажале од државјанството на БиХ

Двајца убиени на селска прослава во БиХ

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Ана Ололовска

Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Уставниот суд на БиХ ги поништи одлуките на Парламентот на РС за пренесување на надлежностите на ниво на ентитети

А1он