(ВИДЕО) Шекеринска: Припадниците на АРМ од 1 јануари 2018 година ќе добијат повисоки плати за 10 отсто

Од:

Припадниците на АРМ од 1 јануари 2018 година ќе добијат повисоки плати за 10 проценти, најавија министрите за одбрана и финансии Радмила Шекеринска и Драган Тевдовски при денешната посета на касарната „Јане Сандански“ во Штип.

dobivaj vesti na viber

– По долги преговори кои што ги водевме и во рамки на Владата и со министерот за финансии успеавме да обезбедиме не само повеќе средства за одбраната во 2018 туку да обезбедиме и доволно средства за сите припадници на армискиот составод јануари 2018 година да добијат зголемување на платата во износ од 10 проценти. Тоа се случува после долго време, после неоправдано долго време и со право припадниците на Армијата критикуваат дека во целиот овој период биле занемарени и заборавени, вели Шекеринска.

Таа истакна дека како Влада и Министерство сакаат да ја исправат таа неправда и да ги подобрат условите за работа во објектите на АРМ, а со тоа и дека Македонија е определена за членство во НАТО, а кое ќе донесе нови инвестиции, но и опрема за армијата.

Министерот за финансии, Тендовски при денешната посета на штипската касарна истакна дека се увериле во лошите услови за работа на припадниците на АРМ.

– Гледаме дека многу години ништо не е инвестирано нашата политика практично на Владата е тоа да се смени. Армијата мора да го добие заслужното место бидејќи, тоа е дел од нашиот пат она за што се залагаме влез во НАТО. Ние го поддржуваме зголемувањето на платите во армијата, бидејќи мислиме дека тоа е важно. Најдиректните чинители, тие кои ќе се борат за влезот во НАТО и кои веќе придонесуваат со различните мисии на НАТО, вели Тевдовски.

Тој забележа дека влезот во НАТО е важно и за економскиот развој на државата, а исто така и повеќе инвестиции.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ пласира невистини и цела година го блокира Законот за служба во Армијата

А1он

Македонија нема да испраќа војници во Украина, а со донацијата не се намалува капацитетот на Армијата

Кристијан Ландов

Уште две министерки побараа апанажа: Царовска молчи за плановите, Шекеринска размислува

Кристијан Ландов

Четиринаесет години од хеликоптерската несреќа во катлановско Блаце

Ана Ололовска

Македонски војник во мисијата на КФОР почина во болница во Приштина

Предраг Петровиќ

Шекеринска: Инвестиции за подобри услови во армискиот полигон Криволак

А1он