Шахпаска: Новиот Закон за работни односи нуди модерни решенија во интерес на работниците

Од:

Новиот Закон за работни односи ќе понуди модерни решенија што се во интерес на работниците, пишува министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

– Овој Закон прецизно ќе ги уредува договорите на определено време, чие времетраење ќе биде драстично променето, сезонската работа целосно ќе одговори и на потребите на работодавците, односно ќе им гарантира сигурна работна сила и за следната сезона и породилно отсуство чиј концепт го менуваме и воведуваме родителско отсуство и за татковците, објави Шахпаска на својот Фејсбук профил.

Таа додаде дека Министерството за труд и социјална политика продолжува со посветена работа во насока на унапредување на работничките права и очекува експертската јавност да го даде своето мислење на јавната расправа за овој Закон.

Би можело да ве интересира

Тренчевска: Со повисока минимална плата вработените ќе имаат поголема продуктивност

Ана Ололовска

МТСП: Утре започнува етапната исплата на јануарски пензии зголемени за 2,9 %

Ана Ололовска

Тренчевска: Заложбата на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари

А1он

Шахпаска: На недела – неработен ден и на апликацијата за слепи лица сум особено горда

Ана Ололовска

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Ана Ололовска

Шахпаска: Со Стратегијата за родова еднаквост 2021-2026 ќе овозможиме еднаква видливост на жените и мажите

А1он