Се здружуваат „Тојота“ и „Панасоник“ – ќе прават заедно батерии за електрични возила

Јапонските компании Тојота Мотор и Панасоник од идната година ќе се здружат за да произведуваат батерии за електрични возила во обни да им конкурираат на кинеските ривали, тврат јапонски медиуми.

Во заедничкиот потфат Тојота ќе има 51 отсто удел додека 49 отсто Панасоник. Со тој план, би се обезбедувале батерии и за партнерите на Тојота, Мазда и Субару.

Заедничкото вложување е врз темел на договор од крајот на 2017 година за заеднички развој на батерии со поголема количина на енергија во призматската ќелија. Двете компании можно е да најават план за заедничко вложуавање уште оваа недела, јавуваат јапонски медиуми.

Би можело да ве интересира

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Ана Ололовска

Првиот електричен Сеат

Ана Ололовска

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот

Ана Ололовска

И Панасоник ја прекинува соработката со Хуавеј

Ана Ололовска

Најголем електричен автобус на светот

Ана Ололовска

Прв елетромотоцикл изработен на ЗД печатач