Се потрошиле субвенциите од Град Скопје за велосипеди и електрични тротинети

Од:

Градот Скопје ги информира граѓаните дека денеска во 15 часот се исполни предвидената квота за субвенции за набавка на велосипед, па вакви барања од граѓаните повеќе нема да се примаат. До денеска до 15 часот, до Град Скопје се поднесени 2.830 барања од граѓаните за субвенции за купен велосипед.

„Претходно, во текот на работниот ден, се пополни предвидената квота и за електрични тротинети, со вкупно поднесени 214 барања за субвенции за купен тротинет.

На јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети, средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, и 30% од вредноста на електричниот тротинет, но не повеќе од 7.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход.

Целта на двата јавни повици е да се поттикнат граѓаните што помасовно да користат велосипед или електричен тротинет и да придонесат за одржлива урбана мобилност во градот“, пишува во соопштението од Град Скопје.

Со почит,
Град Скопје

Би можело да ве интересира

СДСМ Скопје контра Арсовска: Ние инвестираме во иднината на младите, а не во луксузни канцеларии како тие во Белaта палата на ВМРО-ДПМНЕ

А1он

Шилегов: Нема да има кафуле на падините на Водно

А1он

(ВИДЕО) Шилегов од Есенинова: Изградбата на улици и мостови кои поврзуваат не смее да запре

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје станува европска метропола каде луѓето се важни

А1он

Град Скопје доделува парична помош на семејствата на настраданите во пожарот во Тетово

(ВИДЕО) Шилегов од Чаир: Скопје е град за сите, рамномерно ги развиваме сите скопски општини

Ана Ололовска