Се поголем недостиг на работна сила во Германија, најмногу фалат работници во здравство, образование, градежништво

Од:

Во Германија ситуацијата со недостиг на квалификувана работна сила во првиот квартал од оваа година дополнително се влоши, објави денеска Институтот за германска економија.

dobivaj vesti na viber

„Во март, бројот на непополнети работни места за кои работодавачите не можат да најдат соодветна работна сила се зголеми за дополнителни 88.000 и сега изнесува рекордни 558.000“, се вели во соопштението на Германскиот економски институт, кој се повикува на свое истражување.

Недостигот од квалификувани работници, според истражувањето, ги погодува сите сегменти на пазарот на трудот, но особено е изразен во областа на здравството, социјалната заштита, образованието и градежништвото.

„Само во секторите за здравство, социјална заштита и образование, шест од десет работни места не се пополнети поради недостиг на соодветна работна сила“, се наведува во соопштението.

Во пандемските години, 2020 и 2021 година, приливот на квалификувана работна сила од странство забави, но трендот на зголемување на бројот на непополнети работни места започна многу порано. Една од причините е и пензионирањето на силната генерација од средината на педесеттите.

Федералната влада објави дека во последните години расте бројот на пензионери, односно лица кои наполниле 67 години, а се уште се активни на пазарот на трудот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Извори: Германската Влада ќе го одложи гласањето за зголемување на воениот буџет

А1он

СПД: Поразот на изборите во Северна Рајна-Вестфалија не го менува ставот на Владата кон војната во Украина

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Германија: Сè е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и на Шведска во НАТО

Регионални избори во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија

Во Германија регистрирани 700.000 украински бегалци

Катерина Павлова-Николовска