Се подготвува ново законско решение за пазарџиите, лиценците ќе останат

Од:

Ново законско решение се подготвува за работењето на пазарите. Владата, односно Министерството за економија работи на решение заедно со претставници на сите стопански комори.

Ова го најави министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција одговорајќи на новинарско прашање.

Според него, се одложува законското решение донесено оваа година.

– Тоа нема да опстои како решение предложено пред една година. Во меѓувреме разговараме со сите засегнати страни за да најдеме решение, изјави Бектеши, додавајќи дека остануваат на предлогот пазарџиите да поседуваат лиценца за работа.

Пазарџиите согласно постојното законско решение од јануари треба да поседуваат лиценца за работа која ја обезбедуваат едно здружение, а со новото, како што се најавува, лиценците ќе ги издаваат сите стопански комори.

Би можело да ве интересира

Србија од јануари водедува електронско аплицирање „е-странец“ за дозвола за работа за македонски државјани

Ана Ололовска

Азески: Пржинскиите влади го изместуваат нормалното функционирање

Ана Ололовска

Ангеловска: Ќе го забрзаме растот на земјава со примена на дигиталните технологии

Бектеши: Македонските компании се подготвени за членството на земјата во НАТО

Ана Ололовска

Петер: Враќањето на рамниот данок храбар чекор на Владата

Бектеши: Убеден сум дека ќе се стави крај на злоупотребата на „црвената нафта“

Ана Ололовска