Се намалува цената на бензинот и дизелот

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги информира дека донела Одлука за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, со што се изврши усогласување со измените од Законот за акцизи и измените од Законот за данок на додадена вредност.

dobivaj vesti na viber

Малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 6,45% во однос на одлуката од 10.03.2022 година, информира РКЕ.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 6,50 денари/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 9,00 денари/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,345 денар/килограм и ќе изнесува 60,914 ден/кг.

Од 13.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

„Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензинот за 0,814%, кај дизелот за 2,204%, кај екстра лесното масло намалување во просек за 2,489% и кај мазутот зголемување во просек за околу 0,47%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период е повисок за 0,189%.

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 13.3.2022 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени“, се наведува во соопштението на РКЕ.

Би можело да ве интересира

Од полноќ пониски цени на бензинот и дизелот

Ана Ололовска

Нема промена во цените на бензинот и дизелот

Ана Ололовска

Нови цени на бензинот и дизелот од полноќ

Ана Ололовска

Поскапува дизелот

Ана Ололовска

Од полноќ нови цени на бензинот и дизелот

Ана Ололовска

Цените на бензинот и дизелот остануваат исти

Ана Ололовска