Се намалува цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија извести дека е донесена Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,12 % во однос на одлуката од 16.3.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,214%, кај дизелот за 1,569%, кај екстра лесното масло за 1,616% и кај мазутот има намалување за 2,745%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,006%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 2,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 2,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

– Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 18.3.2023 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени, велат од РКЕ.

Би можело да ве интересира

Нови цени на бензинот и дизелот од полноќ

Ана Ололовска

Поевтинуваат „еуросупер 95“ и дизелот

Нема промени во цената на бензинот и дизелот

Ана Ололовска

Се намалуваат цените на горивата

Ана Ололовска

Нема промена во цената на бензинот и дизелот

Ана Ололовска

Поскапуваат бензините и дизелот