Се бара начин како да се исплатат пензиите на пензионерите кои сакаат готовина

Од:

Банките почна консулатации со Владата за тоа како да се изврши исплатата на пензиите по новонастанатата ситуација со коронавирусот.

-Од понеделник влегуваме во последната недела од месецот што значи дека се ближи исплатата на пензиите. Сите знаеме како изгледаат бакарските шалтери кога се исплаќаат пензиите, а во моментот токму оваа категорија од населението е најранлива од аспект на изложеност на вирусот. Поради тоа од вчера започнавме интензивна комуникација со Владата за изнаоѓање начин за безбедна исплата на пензијата на сите пензионери кои ќе сакаат да ја подигнат својата пензија во готовина, рече Маја Стевкова Штериева, претседател на Македонската банкарска асоцијација.

Таа додаде дека за изнајденото решение дополнително ќе информираат.

Би можело да ве интересира

Словенечката владејачка Партија на пензионерите бара од својата претседателка да поднесе оставка

А1он

Сојузот на здруженија на пензионери ќе отвори телефонска линија за пенионерски прашања

Ана Ололовска

Пензионерите со дебитни картички од утре ќе располагаат со јулската пензија

Ана Ололовска

Поради пандемијата со Ковид-19 од утре предвремена и етапна исплата на пензиите за јули

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска и Шкријељ: Пензискиот фонд стабилен, пензиите редовни и зголемени за 722 денари во 2020 година

Ана Ололовска

Спасовски на средба со пензионерите во Бутел, најави нова повисока минимална пензија

А1он