СДСМ: Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ инсталирано во ЕЛЕМ лаже за струјата

„Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ инсталирано во ЕЛЕМ е фатено во злоупотреби врз граѓаните на Република Македонија.

Во прилог на ова соопштение ви испаќаме извадок од Извештај на Регулаторната комисија за енергетија којшто покажува дека ТЕЦ Осломеј во 2016 година произвел само 8 проценти од струјата што ја произведувала комнанијата во 2006 година!

Во 2017 годиниа ТЕЦ Осломеј има произведено 0 мегават часови струја! Не работи ни ТЕЦ Неготино, а РЕК Битола не произведува струја со полн капацитет.

Да работеа ТЕЦ Неготино и ТЕЦ Осломеј, и стабилно да работеше РЕК Битола, граѓаните немаше да мора да платат огромни 4.2 милиона евра за струја од увоз, за само две недели!

Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ инсталирано и во ЕЛЕМ се вознемири дека станува јасно за чии интереси е уништено домашното приузводство на струја, за Македонија да мора да увезува скапа струја.

Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во име на енергетските компании, како и со сите измислици внатре, е директно признание дека енергетските компании се под контрола и во служба на криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓаните гласаа за промени и за нова одговорна Влада којашто ќе го крене домашното производство на струја и ќе се грижи за нивните потреби. За сите штети врз граѓаните ќе има одговорност“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Дали Мицкоски се сретнал со еден од осомничените, на кој му е одредена мерка притвор?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Правда и правна држава нема се додека се штитат партиските функционери

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Костадинов и Заев ќе може да говорат за правда и реформи само кога ќе седнат на обвинителна клупа

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски во одбрана на криминалот на Груевски решил да не дојде на лидерската средба

(ВИДЕО) Ласовска: „Кики“ и „Фрики“ си се смеат од страна затоа што се високи функционери

Ана Ололовска

СДСМ: Срамно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за Охрид, проблемот тие го создадоа

Ана Ололовска

СДСМ Битола: Талевски и Велевски се свесни дека полека треба да си ги пакуваат куферите

„Читајќи го предлог Буџетот за 2013 година не може а да не се констатира фактот дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ вториот град по големина во државата, Битола ја третира како слепо црево во државата. И овој пат ниту има пари за проекти во Битола ниту за соседните општини Могила и Новаци.

– Во оваа прилика би сакал да нагласам дека јас како пратеник од НСДП се приклучив на 30 тината амандмани за Битола предложени од страна на пратениците на СДСМ и во целост ги поддржувам. Истовремено поднесов и неколку мои амандмани за Битола (за санација на патот Битола, Прилеп) како и 15-тина амандмани за општините Новаци и Могила.

– Очекувам како Битолчани и пратениците од ВМРО ДПМНЕ да ги поддржат амандманите за Битола, Могила и Новаци, поднесени од пратениците на СДСМ и НСДП, а не како што кажа потпаролот Шаклевски вчера на пресот, да седат во Скопје во денови кога Собранието не работи наводно борејќи се за проекти за Битола.

– Како поважни би ги набројал реконструкција на регионалниот пат Новаци-Добрушево, реконструкција на стариот пат Битола Прилеп, од Могила до Вашерејца и Лознани како и на потегот до Ивањевци и Трновци, изградба на канализација за Добрушево, изградба на спортска сала во Ивањевци, пробивање на канали за наводнување од Стрежево до селата Г. и Д. Агларци, Долгобевци и Дедебалци, како и канал за наводнување до селото Гермијан, како и реконструкција на повеќе училишта кои се во катастрофална состојба како на пр. во селата Св. Тодори и Вашерејца.

– Очигледно дека градоначалниците на соседните општини го следат однесувањето на Талески кој за 8 години нити ја започна пругата со Кременица, нити ја топлифицира Битола. Некои од нив како на пример Славко Велевски е дури 16 години градоначалник на Могила, вети, а не изведе нити еден од горенаведените проекти за кои амандмански се бараат пари од буџетот.

– Но март веќе се наближува а и самите Талевски и Велевски се свесни дека полека треба да си ги пакуваат куферите за на нивно место да дојдат луѓе кои навистина знаат и можат да направат нешто за Битола и Могила“, изјави проф. д-р Николче Ацевски, пратеник во собранието на РМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Дали Мицкоски се сретнал со еден од осомничените, на кој му е одредена мерка притвор?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Правда и правна држава нема се додека се штитат партиските функционери

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски во одбрана на криминалот на Груевски решил да не дојде на лидерската средба

СДСМ: Срамно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за Охрид, проблемот тие го создадоа

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е во нов обид да го блокира напредокот на земјата

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години се фокусираше на криминал и злоупотреби на Охрид

Leave a Comment

5 × 2 =