СДСМ: Земјоделците се заинтересирани за мерката „Млад земјоделец“

Од:

11 години ВМРО –ДПМНЕ ги игнорираше потребите на земјоделците, а мерките важеа само за селектираните и партиски луѓе. ВМРО-ДПМНЕ продолжува со нивните манипулации со јавноста и ширење на дезинформации. Обработката и доделувањето на договорите за мерката Млад земјоделец се во завршна фаза, реагира СДСМ на прес-конференцијата на Цветан Трипуноски од ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение.

„Денес, за разлика од тоа време покрај неселективниот пристап кон земјоделците, се поставија нови критериуми со бодувања во зависност од учеството во инвестицијата, нејзината местоположба и типот на опремата или инвестицијата.

Уште за првиот оглас во 2017 година, се склучија 424 договори со млади земјоделци до 40 години, за што вкупно се исплатија 4 милиони евра.“, велат од партијата.

„Во новата Програма за рурален развој 2019 година, се зголеми неповратната финансиска помош од 10.000 на 20.000 евра и се острани границата од 18 месеци за упис во Единствениот регистар на земјоделски стопанства, со што се отвора мерката за повеќе млади луѓе да конкурираат.

Големиот интерес од страна на земјоделците за мерката Млад земјоделец е уште една потврда за отвореноста и пристапноста на мерките кои ги нуди Министерството за земјоделство , водостопанство и шумарство и потврда за вистинска грижа за земјоделците.“, заклучи СДСМ во реакцијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Без Договорот од Преспа нема ниту ЕУ, ниту НАТО

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Живковиќ: Оперативниот план за 2019 реализиран 98,6 отсто, се потврдуваат успешните политики на СДСМ

Ана Ололовска

СДСМ: Наместо за реформите во судството и напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се грижи за имотот на партијата

Ана Ололовска

СДСМ: Доследно ги реализиравме стратешките реформи за членство во НАТО, обезбедува подобри услови за работа во Армијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ обвинува за криминал од 12 милиони евра за набавка на лични документи

А1он

(ВИДЕО) Локвенец: Со измените на Законот за служба во Армијата обезбедуваме подобри услови за работа во Армијата

Ана Ололовска