СДСМ: Законот за трговија на зелените пазари е одложен, се работи на решение во интерес на земјоделците, пазарџиите и економијата

Од:

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ на вчерашната собраниска седница го одложи Законот за трговија на зелените пазари на една година, со цел да се најде соодветно и заемно прифатливо решение.

Со одлагањето, се отвора простор за консултација и дебата помеѓу сите засеганти страни и без кој било да биде оштетен.

Неопходно е институциите, продавачите и организаторите на пазарите на заедничка маса да дискутираат со цел да се подобри организацијата на работата на пазарите и да се дојде до решение со кое ќе бидат заштитени сите засегнати страни.

Земјоделците, пензионерите и сите пазарџии да бидат спокојни, се работи за решение со кое секој ќе може достоинствено и чесно да заработи денар повеќе, но и решение кое истовремено ќе обезбеди начин за сузбивање на сивата економија“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шекеринска: Ниту еден граѓанин не платил казна зошто не знае албански јазик

Шекеринска: После години стагнација пред вратите на НАТО, сега сме свои на своето заслужено место во најмоќниот сојуз

СДСМ: Аферата со незаконските 400.000 евра за кампањата на Сиљановска мора да се расчисти

(ВИДЕО) Заев: Обезбедуваме светски инфраструктурни стандарди за инвеститорите за брз и ефикасен транспорт

Татјана Ташкова

Заев од Битола: Само со мерката „Мој ДДВ“ над 3 милиони евра веќе се враќаат во семејните буџети

Заев во Битола: Прочистување во судството мора да има, да се одвојат чесните од нечесните судии и обвинители