СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

Од:

„ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка што е во интерес на граѓаните и носи повеќе пари во семејните буџети.

Преку членот на Извршниот комитет, Трајко Славевски, ВМРО-ДПМНЕ порача дека се против зголемувањето на минималната плата.

Научени само да грабаат од граѓаните ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се против тоа платите да растат.

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се против да расте минималната и сите плати, затоа што се навикнати парите да завршуваат само во белиот дворец, за да се богатат малкумина.

Од друга страна, СДСМ преку конкретни мерки и политики обезбедува услови за раст на платите во сите сектори.

Платите растат и ќе продолжат да растат, наскоро следува ново зголемување на минималната плата“, соопштуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николов: Потребно e единство и дисциплина во почитувањето на мерките за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Срамно однесување на Мицкоски, не ги почитува мерките, не е загрижен за граѓаните, за него кафаните и теретаните се најважни

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Кластерот СДСМ ќе си помогне и себе и на граѓаните доколку повеќе се грижи за здравјето

Ана Ололовска

СДСМ: Потребно е единство и дисциплина во почитувањето на мерките

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Чулев и Мицкоски се неспособни, ВМРО-ДПМНЕ го поткопува системот и го загрозува здравјето

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска: Комисијата за заразни болести е составена од професионалци, одлуките се врз основа на темелна анализа

Ана Ололовска