СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не мислеше на работниците од Југохром и ги остави без работа

Од:

„Ако ВМРО-ДПМНЕ мислеше на работниците од Југохром немаше да ги остави без работа.

Криминалната ВМРО-ДПМНЕ и менторот на Мицкоски, Никола Груевски со години ги лажеше вработените на Југохром и ги остави без работа.

Цели 11 години не презеде ништо за решавање на проблемот.

Владата предовдена од СДСМ го реши проблемот, создадени се услови за работниците да се враќаат на работа .

Со заложбите и ангажмот за рестартирање на Југохром, новата влада предводена од СДСМ уште еднаш покажа како се работи во интерес на граѓаните, во интерес на работниците и во интерес на животната средина.

Рестартирањето на Југохром ќе значи обезбедување на сигурни плати за стотици работници, обезбедување на стабилен доход за стотици семејства во Полошкиот регион, со заштитена животна средина.

Решавањето на проблемот, враќањето на работа на стотици работници, со мерки за чување на животна средина, воопшто не е, и не може да биде „катастрофа“, како што вели криминалната ВМРО-ДПМНЕ којашто е изворот на проблемот.

Што има ВРМО-ДПМНЕ против враќањето на стотици работници повторно на работа?

Ваквиот однос уште еднаш покажува дека ВМРО-ДПМНЕ не се менува, тоа е истата криминална матрица на Никола Груевски која ги потценува работниците и граѓаните“, се вели во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Ги поддржуваме барањата на камперите на езерото Треска

Ана Ололовска

СДСМ: Финансиската поддршка за исплата на плати спаси стотици илјади работни места

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев дилот за пописот го направил во угостителски објект во Полошко

Ана Ололовска

СДСМ: Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и неговиот шеф Груевски ќе бидат поразени, пописот ќе се одржи оваа пролет

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Четири пакети антикризни мерки, а резултати нула, и економија во рецесија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Одговорност од бездушниците Филипче и Заев, 20 медицински лица заболени од корона од само една болница

Ана Ололовска