СДСМ: Рекордниот износ на странски инвестиции во 2018 е уште една потврда за успешноста на економските политики на Владата

Од:

Официјалните податоци ја потврдувуваат успешноста на економските политики на Владата предовдена од СДСМ, велат од партијата преку соопштение.

„Странските инвестиции во 2018 година изнесуваат 624,5 милиони евра, што е рекорд, највисок износ во историјата на нашата економија.

Странските инвестиции во земјава минатата година обезбедиле нови 4.500 добро платени работни места, со што директно влијаат на намалување на невработеноста, го јакнат бруто домашниот производ, се зголемува извозот, платите растат а со тоа се подобрува и животниот стандард на граѓаните.

За само 20 месеци во Технолошко индустриските развојни зони во државата инвестирале 17 странски компании. Дополнително, по ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент, нови шест компании донеле одлука да инвестираат во нашата земја.

Владата предводена од СДСМ останува посветена на спроведување мерки и политики што го поттикнуваат економскиот раст, што обезбедуваат нови вработувања, повеќе инвестиции и повеќе пари кај граѓаните“, се наведува во соопштението нa СДСМ.

Би можело да ве интересира

Владата почна постапка за набавка на 200.000 кинески вакцини против Ковид-19

Жарко Настоски

Владата останува посветена на спроведувањето на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Зад бојкотот на пописот стои Груевски кој сака да закочи се

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Маркоска: Во последниот кавртал од 2020 скоро 48 милиони евра се исплатени за поддршка на исплата на плати

Ана Ололовска

Груби се сретна со косовскиот амбасадор Дедај

Ана Ололовска

СДСМ: Пописот е потребен за напредокот на државата, ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги манипулира граѓаните

Ана Ололовска