СДСМ: Ребалансот на Буџетот не е во интерес на граѓаните

Од:

Економско-социјалниот совет на СДСМ, обвини дека ребалансот на Буџетот е резултат на нејзината лоша економска политика. Ребаланост, смета Советот, не е во интерес на граѓаните, ниту пак е развоен.

dobivaj vesti na viber

Ванчо Узунов, претседател на Советот вели дека Владата, иако со ребалансот скратила од капиталните инвестиции, а не од тековните трансфери за плати, социјални давачки, пензии, сепак не скратила од средствата, кои како што рече, и служат на власта за зголемување на рејтингот.

СДСМ тврди дека Владата не мисли на најсиромашните поради тоа што не предвидела месечни ваучери за основни прехранбени производи за најсиромашните.

Ребаланост, смета Советот, не е во интерес на граѓаните, ниту пак е развоен.

Атанаско Тунески, кој е член на овој Совет, смета дека со ребалансот повторно е запоставен развојот на енергетскиот сектот, нешто што, како што вели, се случувало во изминатите години.

– И оние малку средства што беа предвидени за гасификација или за инвестиции во енергетиката, сега се преполовени. Со тоа Македонија станува зависник од увоз на скапа електрична енергија, вели Тунески.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Ана Ололовска

Николова: Буџетот за 2023 година обезбедува економска пресвртница и повисоки плати и пензии

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, убедливо најлоша локална власт во историјата на градот

Ана Ололовска

СДСМ: 2023 ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

Ана Ололовска

Стојаноски: Предлог буџетот за 2023 година е историски највисок, нереален, инфлаторен, надуен балон кој е прашање кога ќе експлодира

Ана Ололовска

Бесими: Повеќе средства за поддршка на граѓаните преку усогласување на пензиите и платите со трошоците за живот

Ана Ололовска