СДСМ: Просечната плата за jули 2019 година повисока за 4.3 отсто од лани

Од:

„Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ даваат реални резултати.

Просечната месечна исплатена нето-плата во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,3 отсто во однос на јули ланската година.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во повеќе сектори.

Владата предводена од СДСМ продолжува со мерките кои обезбедуваат повеќе пари кај граѓаните, повисоки плати и подобар животен стандард.

Приближувањето на Северна Македонија кон членство во НАТО и интеграцијата во ЕУ, придонесува за одржување на позитивен тренд на раст на платите, со крајна цел просечната плата да достигне 30.000 денари до крајот на мандатот“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Изборите се решение за незрелото, неодговорно и несериозно однесување на Мицкоски и неговите кадри

Ана Ололовска

СДСМ: Со директна финансиска поддршка им помагаме на граѓаните во услови на криза и ја заживуваме македонската економија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска: Вложуваме во човечкиот капитал, за само 2,5 години во 4 наврати се зголемени платите во здравството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Чулев работи на штета на граѓаните, стигна сметката од неказнувањето и неработењето на МВР

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Петров: Обезбедуваме директна помош за граѓаните, домашна платежна картичка и ваучери до 150 евра

Ана Ололовска

СДСМ: Градежната офанзива низ целата држава не сопре ниту за време на коронакризата, забрзано се реализираат капиталните проекти

Ана Ололовска