СДСМ: Придвижувањето на економијата е реално

Од:

Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ продолжуваат да даваат реални резултати. Растот на индустриското производство во 2018 година е највисок во последните седум година, велат преку соопштение од СДСМ.

„Индустриското производство во 2018 бележи раст од 5,4 отсто.

По години уназадување, додека државата се наоѓаше во неизвесност и изолација, денес со придвижувањето во процесот на интеграциите, местото во НАТО, економијата е стабилизирана и се движи во добар правец.

Покрај индустриското производство, расте и прометот во индустријата, извозот, како и бројот на работници во индустријата“, стои во нивното соопштение.

Од партијата додаваат дека со влезот во НАТО и интеграцијата во ЕУ, ваквите позитивни трендови дополнително ќе се интензивираат. Интеграцијата во двата најмоќни светски сојузи отвора реални можности за зголемен број странски инвестиции, нови работни места и повисоки плати, што ќе значат повеќе пари и повисок животен стандард за сите граѓани, посочуваат од СДСМ.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ се менува и отвара шанси за младите

Ана Ололовска

Германија ја заврши постапката за ратификација на протоколот за НАТО

Ана Ололовска

ЕУ создава фонд на иднината од 100 милијарди евра

Ана Ололовска

Бектеши испрати писмо до Шаља, очекува деновиве повлекување на забраната за извоз

Ана Ололовска

СДСМ: Промените се нова енергија за забрзување на напредокот, во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува

Ана Ололовска

Заев денеска ќе го достави предлозите за нови министри и заменици-министри

Ана Ололовска