СДСМ: Преку Мој ДДВ на граѓаните им се вратени 36,3 милиони евра

Од:

СДСМ ги враќа парите кај граѓаните, во семејните буџети, го зголемува животниот стандард и достоинството на граѓаните, а истовремено ги помага домашните компании, се бори против сивата економија и ја враќа довербата во институциите рече на прес конференција членката на Извршниот одбор на СДСМ, Мелиса Ценовска Серафимовска.

„Управата за јавни приходи преку проектот МојДДВ на 399.000 корисници од различна возраст, во изминатите две години им исплати над две милијарди денари, односно 36,3 милиони евра, како дел од ДДВ искажано во фискалните сметки. Во првата година преку МојДДВ, вратени се над 670 милиони денари, а во втората година од повратот на ДДВ преку скенираните фискални сметки, назад кај граѓаните завршија 1,5 милијарди денари“ – рече Ценовска Серафимовска.

Би можело да ве интересира

Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ мора да одлучат дали ќе се приклучат на блокот за ЕУ или ќе останат во заложништво на Левица

СДСМ: Откако потонаа лагите за бугаризација нови небулози на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за редефинирање

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Мицкоски молчи за ЕУ, а неговите коалициски партнери се за Русија

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски да не бега, туку да каже што реши, ЕУ или Левица?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лазареска: Македонскиот јазик е обезбеден во ЕУ, СДСМ продолжува да го штити и унапредува

Ана Ололовска

СДСМ: После лагите за мигранти, бугаризација, асимилација, сега нова глупост од ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска