СДСМ: Парламентарното мнозинство предводено од нас ќе обезбеди недела неработен ден и повисоки плати за работниците

Од:

Од СДСМ преку соопштение велат дека тие со парламентарното мнозинство во континуитет покажуваат дека се на страната на работниците.

„Оттаму, целосно го разбираме барањето на Сојузот на синдикати за деблокирање на законите кои се во интерес на работниците.

Работниците со право бараат заштита, а СДСМ и стабилното парламентарно мнозинство се единствената опција за заштита на работничките права.

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ ќе ги исполни барањата на синдикатите и работниците.

За недела неработен, за повисока минимална плата, единствено решение е ново парламентарно мнозинство и Влада предводени од СДСМ и тоа ќе се случи во следниот период.

Блокадите и опструкциите на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе бидат поразени, СДСМ и парламентарното мнозинство ќе обезбедат недела неработен ден и повисоки плати за работниците и како и досега ќе продолжат да работат во интерес на граѓаните“, велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50% повисока дневница

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Пецаков треба да одговара за непочитување на здравствените протоколи и свесно ширење зараза

Ана Ололовска

СДСМ: На денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ требаше да се појави Мицкоски и да каже што зборувал на средбата со Кирил Петков

Ана Ололовска

СДСМ: Пецаков по стапките на Мицкоски, не почитува закони и протоколи и го загрозува здравјето на граѓаните во време на пандемија

Ана Ололовска

СДСМ: Недела неработен ден обезбедува заштита на работничките права и поголеми дневници

Ана Ололовска

СДСМ: Дезинформациите на ВМРО-ДПМНЕ повторно се демантирани, токму оваа партија се обидуваше да ја опструира акцијата „Двојник“

Ана Ололовска