СДСМ: Нови мерки за намалување на цените на соковите, пијалоците, овошјето и зеленчукот

Од:

СДСМ како одговорна партија, која се грижи за граѓаните и нивниот стандард, продолжува со мерките за намалување на цените на прехранбените производи. Списокот на производи со „гарантирана цена“ се проширува со безалкохолните пијалаци, соковите, газираната и негазираната вода и пивото. Највисоките цени на овие производи се утврдуваат на нивото на цените, кои се применувале на 19 септември 2023 година, а во трговијата на големо, се намалуваат за 10 отсто, се вели во партиското соопштение од СДСМ.

„Цената на овошјето и зеленчукот се намалува за околу 30 отсто, со мерката за утврдување на највисока маржа за трговците на големо од 10 отсто и за трговците на мало на 15 отсто. Следува намалување на увозните давачки за свеж зеленчук, ориз, портокали, лимони, мандарини, како и намалување на царинските стапки на млечните производи со масленост над 10%. Веќе се намалени цените на стотици основни прехранбени производи и тоа за 10 отсто од цената по која се продавале на 1 август годинава. Граѓаните по пониски цени во маркетите купуваат леб, млеко, млечни производи, месо, брашно, јајца, ориз и многу други прехранбени артикли, што поволно влијае врз семејните буџети. СДСМ со мерките за намалување на цените го штити стандардот на граѓаните и ја стабилизира инфлацијата“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски

(ВИДЕО) Лазаревска: СДСМ го штити и унапредува македонскиот јазик

Горан Наумовски

СДСМ: Мицкоски да не молчи за средбата со Палевски, прикривање докази е кривично дело

Горан Наумовски

СДСМ: Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност кај ДПМНЕ и Мицкоски

Костовски: СДСМ повикува партии, невладини организации и активисти да се приклучат кон Европскиот фронт

Започна иницијативата за формирање на Европскиот фронт, велат од СДСМ