СДСМ: Мицкоски не може да се помири со успешните економски политики на владата и напразно обвинува

Од:

СДСМ со писмено соопштение реагира на видео-обраќањето на Христијан Мицкоски.

„Христијан Мицкоски човекот што го советуваше Никола Груевски во носењето и спроведувањето на погубните економски политики нема никаков кредибилитет да зборува за економијата.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не можат да се помират со успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ и затоа напразно обвинуваат.

Реалните факти ги демантираат лажните обвинувања на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Според официјалните податоци на Државниот завод за статистика, идустриското производство во период јануари – мај 2018 е за 3,5 отсто поголемо во однос на периодот јануари – мај 2017. За потсетување, тоа е периодот кога партијата на Мицксоки со сите сили одбиваше да овозможи мирен трансфер на власта.

Евидентен е растот на минималната и просечната плата, растот на извозот и намалување на невработеноста. Само во првиот квартал од годинава во Македонија се влезени рекордни 235 милиони евра странски инвестиции, без при тоа да биде потрошен денар за скапи роуд шоуа и кампањи. Сето ова се реални податоци што ги демантираат празните обвинувања на Мицкоски.

Лицемерно и несериозно е Мицкоски да глуми загриженост за младите, кога токму во периодот на владеење на ВМРО-ДПМНЕ од државата заминаа над 600 илјади луѓе, а најголем дел од нив беа млади, образувани и работоспособни луѓе на кои криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ им ја затвори секоја можност за успех.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и натаму нека ја следат работата на Владата предводена од СДСМ за да научат како се работи одговорно, домаќински и во интерес на граѓаните“ се вели во реакцијата на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ го извести Пендаровски дека мандатар на новата Влада е Зоран Заев

А1он

Груби: Нема договор за коалицирање со СДСМ, разговорите течат

СДСМ: Водиме сериозни преговори за стабилно мнозинство, Заев ќе биде новиот мандатар

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже дали има парламентарно мнозинство

А1он

Ахмети по средбата со Заев: колку што сме блиску, толку сме и далеку од договор

Кристијан Ландов

Нема договор Заев-Ахмети: има напредок во ставовите меѓу двете партии

Кристијан Ландов