СДСМ: Мерката од 14.500 денари по вработен им помогна на околу 120.000 вработени

Од:

„Стотици илјади работни места се спасени, обезбедена е помош за десетици илјади компании, благодарение на ефикасните и навремени мерки, што ги презеде Владата предводена од СДСМ за справување со економските последици од пандемијата со коронавирусот, која го зафати целиот свет.

Само преку мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен, во месеците април, мај и јуни со 79,5 милиони евра поддржани се околу 120.000 вработени лица и околу 20.000 компании“, велат од СДСМ.

„Спасени се 120.000 реални работни места во нашата економија, обезбедена е егзистенција за 120.000 семејства.

Финансиска поддршка добија и близу 6.000 самостојни вршители на дејности. Тие се поддржани со над четири милиони евра во април, мај и јуни годинава.

Во фокусот на СДСМ се граѓаните и економијата. Токму затоа го подготвуваме четвртиот пакет антикризни мерки кој ќе обезбеди уште поголема поддршка на работниците и компаниите.

Продолжуваме уште повеќе и уште подобро“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Васев: Ново дефиле на Мицкоски за одбрана на криминалот, ВМРО-ДПМНЕ дејствува опасно по јавното здравје

Ана Ололовска

СДСМ: Секој, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност во борбата против коронавирусот, законските измени мора да се донесат, мерките мора да се почитуваат

Ана Ололовска

СДСМ: Просечната плата во август зголемена за 9,6%, мерките и политиките обезбедуваат раст и во време на криза

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се закана за јавното здравје, законските измени мора да се донесат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ацевска: Во рекорден период ја поставивме секундарната фекална канализација во село Усје, градиме по план

Ана Ололовска

СДСМ: Сите мора да покажеме општествена одговорност, да го штитиме своето здравје и здравјето на луѓето околу нас

Ана Ололовска