СДСМ: Ковачевски успешно се справи во енергетската криза, извезуваме струја во јануари

Од:

„Државата успешно се справува со енергетската криза благодарение на навремените и ефикасни мерки на претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски. Она што беше ветено во септември се испорачува во текот на сите месеци кои се зад нас и во текот на овој месец. Обезбедена е сигурна испорака на електрична енергија за сите, како и ценовна стабилност на струјата“, велат од СДСМ.

„Денес, за првпат во 70 години, со полн капацитет работат сите енергетски постројки во државата и задоволуваат 100 проценти од потребите.

Никој не претпоставуваше дека државата ќе продава вишоци на електрична енергија во најкритичниот месец – јануари, но тоа се оствари.

Истовремено цената на струјата е намалена за 20 отсто, за околу 70.000 мали компании, што се на регулираниот пазар, а 99,2 отсто од домаќинствата немаат зголемени цени на електрична енергија.

СДСМ како одговорна партија продолжува со мерките и политиките и посветена работа за менаџирање со последиците на најголемата глобална енергетска криза“, соопшти СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костовски: Со СДСМ, за само неколку години од заробена држава станавме земја фактор на стабилност во регионот

Ана Ололовска

СДСМ: Со Ковачевски земјава стана фактор на стабилност на Балканот

Ана Ололовска

Петрушевски: Искусни медицински сестри од болницата во Куманово набркани на улица за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Со СДСМ неколку пати поголеми плати и пензии од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Каевски: Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаат

СДСМ: Ги охрабруваме надлежните институции во целост да го расчистат случајот со приведеното лице вработено во ООУ Александар Македонски

Катерина Павлова-Николовска