СДСМ: Историско зголемување на цената за откуп на грозјето за 30%

Од:

СДСМ и институциите што ги предводи покажаа вистинска грижа за лозарите и винариите, со реализација на мерки и политики, коишто даваат конкретни резултати. Низ партнерски однос и консултации е постигнато историско зголемување на откупните цени на грозјето за 30 отсто. Со последната одлука Владата воведе дополнителна мерка од 2 денари по килограм за лозарите, се вели во соопштението од СДСМ.

„На веќе договорените 13 и 15 денари по килограм, цената на откупната цена на грозјето ќе достигне 15 денари за смедеревката и 17 денари за вранец. Покрај највисоките откупни цени лозарите добиваат субвенции од 40.000 денари за одржување на лозовите насади, како и 4.200 денари по хектар за зелена нафта.

Благодарение на поддршката и создавање поволни услови за работа и развој, веќе трета година по ред извозот на вино бележи пораст, и во количина и во вредност.

Само лани македонските винарии извезле вино во вредност од над 61 милиони долари, што е зголемување од 19 отсто во споредба со 2020 година. СДСМ посветено продолжува да креира и реализира мерки за поддршка на лозарството и винарството, за унапредување на овој, исклучително значаен сектор, со висок потенцијал за развој и извоз, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

За празникот на лозарите и винарите „Тиквеш“ го претстави првото вино од сертифицирано органско грозје

Ана Ололовска

Ковачевски: Гроздоберот е во полн ек, посакувам успешна и бериќетна лозарска година

СДСМ: Рекордна поддршка за лозарите, откупни цени поголеми за 30 отсто

Горан Наумовски

Расте откупната цена на грозјето, годинава за 30% повисоки цени за вранецот и смедеревката

Ана Ололовска

Кирил Лазаров : Веднаш да престане експлоатацијата на лозарите и нивниот труд

А1он

Ковачевски: Поддршката за лозарите и винарите значи нови вработувања и конкурентност на домашниот и странскиот пазар

А1он