СДСМ: Исплатени над 27 милиони евра за над 26.000 тутунопроизводители

Од:

„Продолжува грижата за земјоделците и тутунопроизводителите.

Исплатени се над 80 отсто отсто од субвенциите за предаден тутун. На над 26.000 тутунопроизводители исплатени им се над 27 милиони евра.

Исплатата на субвенциите за тутунот се реализира на еден месец пред почетокот на новата производствена реколта за 2019-та и овие пари тутунарите ќе можат да ги реинвестираат во новото производство на тутун.

И за оваа реколта се применува новиот модел на субвенционирање на три нивоа, односно субвенцијата за прва класа тутун изнесува 80 денари за килограм, 70 денари за втора класа и 60 денари за трета класа и дополнителните класи.

Откупот на тутунот за реколтата 2018 е целосно завршен и повторно остварени се високи откупни цени, а просечната цена за предаден килограм тутун изнесуваше 214.24 денари.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство продолжува со неселективна и навремена исплата на субвенциите со цел земјоделците парите да ги добиваат тогаш кога им се најпотребни за подготвени да ја дочекаат производствената сезона“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: За хидроцентралите на Мицкоски предмет отвори ДКСК, фирми должат данок, што сака да сокрие?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Прентовиќ: Искористеноста на ИПАРД помошта достигнува 50 отсто

Ана Ололовска

СДСМ: Исполнето е ветувањето за укинување на квотите за лекови, здравството е на прав пат

Ана Ололовска

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

(ВИДЕО) Васев: Што Мицкоски не сака да се открие за неговите хидроцентрали?

СДСМ: Обезбедени 10 милиони евра за субвенционирање на 10.000 семејства за набавка на инвертори

Ана Ололовска