СДСМ: Енергетска трансформација е во тек, нови 150 мегавати од обновливи извори

Од:

Енергетската трансформација во државата е во тек, со забрзано темпо се зголемува производството на електрична енергија од обновливи извори. Минатата година пуштени во употреба се 141 мегават на обновливи извори на енергија а крајот на оваа година ќе се инсталитараат 300 мегавати. Минатата година се издадени лиценци за 267 централи за производство на електрична енергија од обновливи извори, а тоа е капацитет за снабдување на 65.700 домаќинства, со просечна потрошувачка, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата додаваат дека досега ова е рекордна изградба на нови капацитети од обновливи извори на енергија во една година. Со правилна поддршка и правилно менаџирање може државата да се трансформира во центар на зелена енергија и да се обезбеди енергетска независност.

Владата на СДСМ е посветена на постигнување на сигурен, ефикасен, еколошки и конкурентен енергетски систем што е способен да го поддржи одржливиот економски раст на земјата, кој ја заштитува животната средина и го зголемува квалитетот на животот на граѓаните, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Во јануари целата потрошена струја од домашно производство

Ана Ололовска

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Без струја утре делови од општините Бутел и Карпош

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ трупаат нови долгови за граѓаните, Прилеп се задолжува

СДСМ Тетово: Касами да не споделува ставови фаворизирајќи само една етничка група

Ана Ололовска

СДСМ: Уставните измени се важни за европската иднина, подготвени сме да разговараме со сите партии