СДСМ: Економските мерки даваат резултати, просечната плата за три години пораснала за скоро 4.500 денари

Од:

„Економските политики кои во интерес на граѓаните ги реализира СДСМ и во време на пандемија и економска криза обезбедуваат континуиран раст на просечната плата во Република Северна Македонија.

Просечната плата во декември 2020 година изнесуваше 28.294 денари, што е за пет отсто повеќе во однос на декември 2019 година.

Просечната плата за три години, од декември 2017 до декември 2020 година, порасна за 18,63 отсто односно за речиси 4.500 денари од 23.850 на 29.294 денари“, велат СДСМ.

„Овој раст е три пати поголем во однос на периодот од 2014 со 2017 година, последните години од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, кога просечната плата пораснала за 6,44 отсто, односно за 1.443 денари.

СДСМ се грижи за граѓаните, веднаш по преземањето на мандатот ја зголемивме минималната плата на 12.000 денари а потоа и на 14.500 и ја израмнивме во сите сектори.

Како одговорна партија продолжуваме со реализација на мерки и политики кои обезбедуваат подобар животен стандард и брз економски раст, кои градат силна, стабилна и развојна економија“, соопштува СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Пропадна уште една гнасна лага на ВМРО-ДПМНЕ, нема никава поврзаност на семејството Заеви со акцијата за заплена на дрога

СДСМ: Пропадна уште еден обид на Мицкоски за одбрана на криминалот

Костовски: Мицкоски се обиде да саботира полициска акција за да одбрани криминал

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е симбол за фалсификувани патни исправи, Мицкоски не отстапува одбрана на криминалот

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви станаа и нарко картел, да одговорат дали е нивно комбето фатено со дрога од 800 илјади евра

(ВИДЕО) Каевски: ВМРО-ДПМНЕ е симбол за скандали со патни исправи, Мицкоски останува на браникот на криминалот

Ана Ололовска