СДСМ: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Буџетот се доказ за нивното лицемерие

Од:

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Со стотиците поднесени амандмани на Буџетот што е донесен токму од ВМРО-ДПМНЕ, оваа партија уште еднаш потврди дека наместо за интересите на граѓаните, се грижеше единствено за криминалното богатење на партијата, а преку стотиците идентитчни амандмани кои до лани експерсно ги одбиваше, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го покажа своето лицемерие кон граѓаните и државата.

Ребалансот на Буџетот става крај на нереалните проекци и непродуктивните трошоци што претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ планирала да ги прави за луксузи, репрезентации, службени патувања и реклами на штета на граѓаните.

Со ребалансот се поправаат економските штети предизвикани од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, се решаваат долгогодишни проблеми на граѓаните, се намалуваат животните трошоци и се создаваат услови за реално придвижување на економијата и севкупен економски раст“ се вели во реакцијата на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно

СДСМ: Мицкоски нека си ги пакува куферите после седмиот изборен пораз по ред, нема да го примат ниту во Белиот дворец

А1он

Кузеска: Мицкоски подмолно ги злоупотребува чувствата на семејствата на трагично загинатите во Тетово

Тасевска: Каматата веќе не смее да биде повисока од долгот, усвоени измените на Законот за облигациони односи

СДСМ: Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски знае само да работи против интересите на граѓаните

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ се свесни дека во Град Скопје ги чека нов пораз па затоа секојдневно измислуваат и манипулираат

Ана Ололовска