СДСМ: 2012 година на планот на инвестициите е полоша од далечната 1995-та

Од:

„Нервозата кај владиниот економски тим е до тој степен голема што постојано измислуваат, манипулираат и се користат со лажни бројки говорејќи само за минатото.

dobivaj vesti na viber

– Политиката на Груевски и на Ставревски не само што не ги даде резултатите туку и дополнително ја уназади економијата и ги оштети македонските фирми и македонските граѓани.

– Од тие причини Ставревски треба да каже како тој лично предвидуваше за 2012 година македонската економија ќе расте со 4,5 посто а веќе шести месец сме во рецесија?

– Како тоа Ставревски и неговиот шеф Груевски зборуваат дека сме подобри од Америка Јапонија и Германија кога за 9 месеци во Македонија влегле и останале само 44 милиони евра.

– Само за споредба, 2012 година на Никола Груевски и на Зоран Ставревски на планот на инвестициите е далеку полоша од далечната 1995 година кога Македонија не беше меѓународно призната и имаше економско ембарго и на северната и на јужната границата“, се вели во писмена реакција на СДСМ на денешнaта изјава на министерот за финансии Зоран Ставревски за странските инвестиции.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Повеќе од јасно е дека Мицкоски никогаш не сакал и немал интерес за конструктивен дијалог

Ландов

СДСМ: Мицкоски да созрее, покажува дека нема државнички капацитет

А1он

Мицкоски: Блиски соработници на Османи тајно преговараат за македонскиот идентитет во Софија

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Останува мерката за субвенционирање на цената на струјата до 80 отсто за граѓаните, се спречува драматично поскапување

СДСМ: Јасна порака на ЕУ дека ги поддржува законските измени за судиите, ВМРО-ДПМНЕ е очајна

Ана Ололовска

СДСМ: Нервоза во ВМРО-ДПМНЕ, со деструкции во Собрание не се брани криминал

Ана Ололовска