Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Од:

Откако западните земји и воведоа санкции поради инвазијата на Украина, Русија во изминатите шест месеци ја зајакна својата економија. И покрај западните казнени мерки, Кремљ продолжува да собира милијарди приходи од нафта и гас, што помогна рубљата да стане валута со најдобри резултати во светот оваа година. Но, тоа не значи дека се е добро со руската економија.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува магазинот Fortune, западните санкции и големиот корпоративен егзодус што се случува од 24 февруари, кога започна украинската криза, ја уништија руската економија, а нејзините изгледи за иднината се уште помрачни, се вели во новиот извештај на истражувачите и економисти од Универзитетот Јеил предводени од професорот и виш продекан Џефри Соненфелд.

Сега стана јасно дека „финансиите на Кремљ се во многу, многу пострашни проблеми отколку што вообичаено се“ и дека големите „деловни повлекувања и санкции катастрофално ја осакатуваат руската економија“, велат истражувачите.

Од 4 август, повеќе од 1.000 компании, вклучително и големи американски играчи како што се Nike, IBM и Bain консалтинг, го ограничија своето работење во Русија. Иако некои компании остануваат, масовниот корпоративен егзодус претставува 40% од БДП на Русија.

Покрај тоа, Русија западна во технолошка криза како резултат на нејзината изолација од глобалната економија.

„Домашната економија е силно зависна од увозот во различни индустрии… со мали исклучоци“, се тврди во истражувањето. Западните контроли на извозот во голема мера го спречија протокот на увезена технологија, од паметни телефони до сервери за податоци и мрежна опрема, оптоварувајќи ја нивната технолошка индустрија. Најголемата руска интернет компанија, Yandex – која е руска верзија на Google – нема полупроводнички чипови потребни за нивните сервери. Во исто време, „домашното производство на Русија е запрено – не може да ги замени изгубените работни места, производи и таленти“, се вели во студијата на Јеил. Руските производители на тој начин не се во можност да ги пополнат празнините што ги остави падот на западниот увоз.

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он