САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Од:

Белата куќа ги отфрли обвинувањата дека САД профитираат од драстично зголемените цени на течниот природен гас (LNG) што го доставуваат во Европа.

Претставник на американската администрација синоќа на конференциска врска им рече на новинарите дека тврдењето е лажно и дека Вашингтон и доставува ЛНГ на Европа за да и помогне да се подготви за зимата.

Имено, најголемиот дел од ЛНГ од САД се испорачува со долгорочни договори со странски трговски компании, а меѓу нив има и неколку европски компании кои потоа го препродаваат гасот на европските потрошувачи, појасни тој.

Европските земји се борат за енергија откако Русија го намали снабдувањето како одговор на западните санкции поради нејзината инвазија на Украина. ЛНГ, длабоко замрзнат природен гас под висок притисок што се транспортира со бродови во течна форма, е една алтернатива. Засега, повеќето европски земји добиваат ЛНГ од САД.

Германскиот министер за економија Роберт Хабек неодамна ги обвини земјите извознички на ЛНГ дека ги зголемуваат цените на течниот природен гас поради енергетската криза.

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови

ВИДЕО: Воз во САД излета од шините и експлодираше, наредена евакуација

Катерина Павлова-Николовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска