САД и Кина на 15 август ќе се договараат за трговските врски

Од:

Соединетите Американски Држави и Кина се согласија на 15 август да одржат разговори на високо ниво, со цел да се договорат за билатералниот трговски договор потпишан претходно оваа година, објави денеска „Волстрит журнал“.

Во разговорите ќе учествуваат американскиот трговски претставник Роберт Лајтицер и кинескиот вицепремиер Лиу Хе.

Како што додава весникот, тие ќе се фокусираат на првата фаза која бара посветеност на Кина за зајакнување на увозот од САД за 200 милијарди американски долари во текот на две години.

Разговорите ќе се одвиваат преку видеоконференција.

Би можело да ве интересира

Кина вети голема кампања против климатските промени

Ана Ололовска

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска

„Инцидент“ со авионот на Пенс

Ана Ололовска

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он