САД и Кина на 15 август ќе се договараат за трговските врски

Од:

Соединетите Американски Држави и Кина се согласија на 15 август да одржат разговори на високо ниво, со цел да се договорат за билатералниот трговски договор потпишан претходно оваа година, објави денеска „Волстрит журнал“.

Во разговорите ќе учествуваат американскиот трговски претставник Роберт Лајтицер и кинескиот вицепремиер Лиу Хе.

Како што додава весникот, тие ќе се фокусираат на првата фаза која бара посветеност на Кина за зајакнување на увозот од САД за 200 милијарди американски долари во текот на две години.

Разговорите ќе се одвиваат преку видеоконференција.

Би можело да ве интересира

Шефот на ОН ги повика САД и Кина на дијалог и разбирање

А1он

Тексашки ренџери на удар на критики по камшикувањето мигранти од Хаити, загрижена и Белата куќа

Ана Ололовска

Стејт департмент: Изборите во Русија се одржаа во непогодни услови за слободен и фер процес

Ана Ололовска

„Џонс Хопкинс“: Од коронавирус починаа повеќе Американци отколку од шпанскиот грип

Ана Ололовска

Мишел: ЕУ го осудува недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Ана Ололовска

САД од ноември без рестрикции за странски патувања во земјата

А1он